ryanhow28 ryanhow28
  • 01-03-2021
  • Physics
contestada

14) What is the velocity of a wave 5.35 x 10 cm long with a frequency of 16kHz

Respuesta :

muskan1913yadav
muskan1913yadav muskan1913yadav
  • 01-03-2021

Answer:

wavelength= 5.35×10cm=0.535m

f= 16000hz

v= wavelength × f= 0.535×16000=8560m/sec

Answer Link

Otras preguntas

Is a butterfly a consumr or a producer
$1800 at 6.5% for 30 months a. Find the interest earned b. Find the balance of the account.
A verb that is commonly used in sentences with indirect objects is ____. a:wait b:offer c:went
Which of the following best describes a belief held by president Truman that led to the establishment of the Truman doctrine?
15-8. mixed number fractious
What does a plant need for photosynthesis?
1. Ayer tú (cantar) una canción. vas a cantar cantaste cantaré cantabas
Jasmine wants to create a pinwheel with equilateral triangle. How many equilateral triangles will she need? Explain how you know.
What is the correct name of the compound that is incorrectly named 1-chloro-3-pentyne?
Explain ways trees assist in keeping high water quality.