billieeilish112 billieeilish112
  • 01-03-2021
  • Physics
contestada

What is the acceleration of a car that goes from 0 MS to 60 MS and six seconds

Respuesta :

samreena501 samreena501
  • 01-03-2021
a = Δv/Δt
a = v2-v1/t2-t1
a = 60MS - 0MS / 6 seconds
a = 60 MS/ 6 seconds
a = 10 m/s^2
Answer Link

Otras preguntas

how many years has odeyess
What is generally the reason for a company to issue bonds?
do you think the cost outweigh the benefits of treaties that serve to protect biodiversity? explain
what is Thomas Paine speaking out against in his Common Sense
PIZZA estimate the area of the top of a round pizza that has a diameter of 16inches.round to the nearest tenth.
5.125 − 0.080 = _______. A. 5.044 B. 0.045 C. 0.045 D. 5.045
How do you start a compare & contrast essay
0.034 is 1/10 of 3.40
what are these answers im confused
"what type of device special file is typically used for devices connected to usb ports?"