robbiewatson73 robbiewatson73
  • 02-03-2021
  • Physics
contestada

1. An electron travels 4.82 meters in 0.00360 seconds. What is its average speed?

Respuesta :

mamyamirah
mamyamirah mamyamirah
  • 09-03-2021

Answer:

speed =distance /time

speed =4.82/0.00360

speed =1338.8m/s

Answer Link

Otras preguntas

find the value of each variable
Alex has 100 balloons. He gives an equal number of the balloons to each of his 5 friends.
Jenny invests $2,000 at an interest rate of 5%. The amount of money, ma, in Jenny's account after t years can be represented using the equation m,- 2000(1.05)'.
x= 2 and y = 4, then -X-XY
Someone please help me to come up with pros and cons for why the United States should get involved in the Ukrainian conflict and why the United States should no
5.9.5 Fibonacci Y’all I’m struggling here do any of you have the code?
An example of barrier that affects communication in a healthcare setting would be a medical assistant not taking the time to find a translator for a patient w
Write 8 x 10^-7 in standard form,
help asap!! need done quickly!!
Which of the following atoms is considered neutral?