gr049796 gr049796
  • 02-03-2021
  • Physics
contestada

What is the velocity of a bus that travels 250 km in 2 hrs?

Respuesta :

taliakikiyazzie
taliakikiyazzie taliakikiyazzie
  • 02-03-2021

Answer:

125

Explanation:

you divide km/hrs to find your velocity.

V=km/hr

V= 250km/2hr

V=125

hope this helps !:)

Answer Link

Otras preguntas

simplify expression.-3(k-4)-4(2k-8)
Suppose that 2 scientists use different measurement systems in their work. What problems might arise if they shared their data?
the student council president wants to find out the opinion of the students on the issue of school lunch options. The president sends out a survey to a random
Explain the connection, or relationship between a protagonist and an antagonist.
What is square root of 126 + square root of 56 in standard form
Write equation in function form y-3x-11=0
placing 12 tiles side by side, Pete can make a 12-by-1 rectangle. Name two other rectangles Pete can make with 12 tiles
16x^2-24x+7=0 equation and/or inequalities
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers
what is the solution to 1/3(s-2)=s+4