melaniecary831 melaniecary831
  • 03-03-2021
  • Chemistry
contestada

The molar mass of a sulfur molecule (S8) is

Respuesta :

mukta78
mukta78 mukta78
  • 03-03-2021

Explanation:

The molar mass of a sulfur molecule (S8)= 256g

Answer Link
AMIM14
AMIM14 AMIM14
  • 03-03-2021

Answer:

The Sulfur molecule has eight sulfur atoms thus the molar mass will be eight times the mass of one sulfur atom.

The atomic mass of S: 32.065

Molar mass= 8*32

= 256u

Answer Link

Otras preguntas

Deists living during the European enlightenment believed that
find the area of a frame that measures 20 inches on each side and has a width of 3 inches
Is it true or false that Science and theories had to be changed many times in light of new observations and findings?
What do the three references to slavery in the Constitution touch on?
7,915,878 in word form
What message might these frequent and violent changes in leadership have sent to people living outside the Roman Empire?
Lee has a jar of 100 pennies. she adds groups of 10 pennies to the jar. she adds 5 groups. what numbers does she say?
what is the value of x in the equation 4x+8y=40 when y=0.8
1.the ratio if the weight of an object on mars to its weight in earth is 9 to 25.If a person weighs 120pouns on earth,how much would the person weigh on mars? 2
What year came after 184 B.C?