jbeal365 jbeal365
  • 03-03-2021
  • Physics
contestada

11. What is the power output of a student who completes 86 J of work in 4 seconds?

Respuesta :

marzmartinez marzmartinez
  • 10-03-2021

Answer:

P=21.5Watts

Explanation:

Use P=w/t

So, P=86j/4s = 21.5w

Answer Link

Otras preguntas

How long is Mr. Toad?A 10 cm SECTION OF A METERIC RULERHELP PLEASEEEEE!!!!!​
A winch is capable of hauling a ton of bricks vertically two stories (6.35 m ) in 24.5 s . If the winch’s motor is rated at 5.80 hp , determine its efficiency d
Whose bed is Reverend Parris kneeing by?
Hi! I need help on Bible! I think the answer is false but I’m not 100% certain. I will give brainliest btw! Thank you so much!
prove the following identity showing all steps:[tex]\frac{cos(x+30)-sin(x+60)}{sin(x)cos(x)} =-sec(x)[/tex]please help fast
Please help me. no links I will report you Please answer fast for the 20 points.
Find the measure of Angle I.
what is angle 3 is complement of angle 4 and m/4 = 47 degrees. find m angle 3??
The decline of both the Han Dynasty and the Roman Empire were a slow process. What of these factors was a catalyst for the decline of both these great powers? A
PLSS HELP IMMEDIATELY!!!! ILL MARK BRAINIEST IF U DONT LEAVE A LINK OR GUESS!!!