vivekbachu02 vivekbachu02
  • 03-03-2021
  • Physics
contestada

A car moves with a constant velocity of 25 m/s for 10 s, how much distance does it cover, in km, and what is its acceleration?

Respuesta :

mspeachy
mspeachy mspeachy
  • 03-03-2021

Answer:

s= 1/2 at^2 = 1/2 (5)(3)^2 = 45/2 = 22.5 meters.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Three forces, F₁, F2 and w, act on point O as shown in the diagram below. 3.1 BO N 3,3 60 0 Define the term resultant of forces. AF₂ 58 N (2) .​
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
14. A rectangular plot of grass 25m by 22m has a gravel walk 1.5m wide all around it on the outside. Find the area of the gravel walk.​
what had Andrew been thinking about? How would you like to describe the state of his thoughts? Ans- ​
ratio of 75 m is to 125 cm​
Rosencrantz and Guildenstern respond to their situation in different ways. Guildenstern questions the world around him and his place in it. Rosencrantz seems bl
Find an equation of the line that satisfies the given conditions. Slope 2/5 ; y-intercept 8
What is the probability that one card is either an 8 or a 5
41.84+5.332 Need helppp
A type of stressor that originates from destructive relationships with others