aldhaheriwadima5 aldhaheriwadima5
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

if it takes you 20 joules of work to move a couch 10 meters in 10 seconds, what is the power?

Respuesta :

MrRoyal9196
MrRoyal9196 MrRoyal9196
  • 04-03-2021

Answer:

Power = 2 j/s

Explanation:

Power = Work / Time

= 20/10

= 2 j/s

Answer Link

Otras preguntas

You've written a research paper, and cited your sources, however, you neglected to write down the page numbers for the in text citations. Because the project is
Read this excerpt from the world on turtles back Based on this excerpt, it is reasonable to conclude that
I need help with this question
Point B lies on AC between A and C. If AB = 8 and AC = 10, find BC. A. 2 B. 8 C. 10 D. 18
Ow did the Dutch acquire New Amsterdam? They set up permanent settlements. They bought it from La Salle. They bought it from American Indians. They took it from
Is the square root of 900 rational
I need this done as quick as possible. Ignore the top
Approved eye protection is to be worn :_________a. For certain experiments b. At all times in lab other than workshops c. Only for hazardous experimentsd. All t
What is the specific volume of oxygen at 40 psia and 80°F?
Read the excerpt from "How the Grimm Brothers Saved the Fairy Tale." Turning to the tales of the first edition, a reader might notice that many of the stories s