minixdsonu minixdsonu
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

From an apple tree 2 metres high, a 100g mass apple fell of the tree, what work did it do?

Respuesta :

Muscardinus Muscardinus
  • 09-03-2021

Answer:

W = 1.96 J

Explanation:

Given that,

The mass of an Apple, m = 100 g = 0.1 kg

It fell from 2 metres high tree.

We need to find the work done by it. The work done is given by :

[tex]W=mgh\\\\W=0.1\times 9.8\times 2\\W=1.96\ J[/tex]

So, the required work done is 1.96 J.

Answer Link

Otras preguntas

when you flick a coin so that it slides across a table, it slows down. what is the name of the force that slows it down
how many valenceelectrons does rare earth metals have
How did the Turks come to topple the Byzantine empire?
what is 8-4/5f>-14-2f
Paula caught a tarpon with a weight that was 10 times as great as the weight of a permit fish she caught . The total weight of the two fish was 132 pounds. How
What is being personified in the following passage? Fear had settled over the city.
why do the two elements silver and iron have different properties?
why do the two elements silver and iron have different properties?
Polished metals have a metallic luster, which means that?
Susan invests twice as much money at 7.5% as she does at 6%. If her total interest after a year is $840 how much does she have invested at each rate?