briannaa2440 briannaa2440
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

A 1400-kg car is moving at a speed of 35 m/s. How much kinetic energy does the car have (in Joules)?

Respuesta :

carolinebukola
carolinebukola carolinebukola
  • 09-03-2021

Answer:

857.5Kjoules

Explanation:

Using K. E=1/2 Mv^2

=1/2x1400x35x35

=857500joules

=857.5KJ

Answer Link

Otras preguntas

1.7| = ________? A. 0 B. −1.7 C. 1.7 D. −1.7 or 1.7
Imagine that your high school or college has been overrun with zombies. Your math professor, the cafeteria ladies, and even your best friend have all joined the
identify a coordinate system you could use to describe the motion of a girl swimming across a rectangular pool
A drama is told through a combination of action and
Help! P = Perimeter Thanks
Explain how the cartons and boxes for table tennis balls are like the digits for numbers in our base-10 number system.
Determine the equation of the inverse of p (x) =sqrt 5x+7?
In the equation y = -2x = 6, what is the slope? y-intercept?
What is an adaptation I'm a rainforest, but not in a tundra
Scott has 10 1/2 yd of fabric to make banners for the community fair. He needs 1 3/4 yd for each banner. How many banners can Scott make? A 5 B 5