wynteerbaee wynteerbaee
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

N2-3H2 → 2NH3
How many moles of hydrogen, H2, are needed
to react with 2.0 moles of nitrogen, N2?

Respuesta :

catybug16 catybug16
  • 01-04-2021

Answer:

6 mols H2 are needed

Explanation:

N2 = 28.01g/mol

H2 = 2.02g/mol

[tex]\frac{2 mol N_{2} }{1}[/tex] * [tex]\frac{3 mol H_{2} }{ 1 mol N_{2} }[/tex] = 6 mol H2

Answer Link

Otras preguntas

Solve the system by substitution. 3x +2y=-21 x+y=-9
This is: A. a bison from the caves of Altamira. B. a hunting design from the caves of Lascaux. C. an ancient Roman military emblem. D. an ancient Minoan fertili
(4y - 42) 2y Please help
To get a tone of a certain color, you just mix that color with black. True False
Here is a diagram that represents the pints of red and yellow paint in a mixture. (A discrete diagram. Top row, pints of red paint, six red squares. Bottom row,
Nora stirs one teaspoon, about 4.2 g, of sugar into her mug, which holds about 0.25 L of tea. What is the concentration of sugar in Nora’s tea?
Give me a summary on population growth
What is the force that causes you t land on the floor when you fall out of bed?
, –1, –3, –9, –27, ____, _______…
fast plssss help me out !