reggiegriffin1027 reggiegriffin1027
  • 01-04-2021
  • Physics
contestada

Question 10
You exert a 7 N force on a box and it moves 2.8 m. You pushed on it for 3 seconds- how fast did it move?
O 0.13 m/s
O 0.93 m/s
O 7.5 m/s
16.3 m/s

Respuesta :

dada607
dada607 dada607
  • 01-04-2021

Answer:

0.93

Explanation:

here,

displacement(d) = 2.8m,

time taken(t) = 3 sec,

velocity(v)=?

we know,

velocity = displacement / time taken

i.e. v = d / t

=2.8/3

=0.93

Answer Link

Otras preguntas

A persn uses 750 kcal on a long hike. Calculate the energy used in both units: a. joules b. kilojoules
How does the position of a digit in a number relate to its value
Round off then estimate 18.9*5.2
If it is 2:00 pm in Havana, Illinois, what time is it in Los, Angeles, California??
how can you divide 33/100 by
Add the difference between 180 and 130 to 70
What division problems equal 100
Which sentence has a correctly placed participial phrase? a. Lasting over four hours, my friends threw a party at an amusement park. b. My friends lasting ove
an apple orchard sells apples in bags of 10 the orchid sold a total of 2430 apples one day how many bags of apples was this
is 3.7 an integer Need help on my math homework plz help