litzyyyyyyyyy93 litzyyyyyyyyy93
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

If 3 moles of NaOH is dissolved in 4L of water, what is the
molarity of the solution?

Respuesta :

princequiahcollins
princequiahcollins princequiahcollins
  • 08-05-2021

Answer:

0.75mol/LNaOH

Explanation:

Data: Soln:

M= ? M= n/ V(l)

n= 3moles. M= 3mol/ 4L

V= 4L. M = 0.75 mol/LNaOH

Answer Link

Otras preguntas

what is the solution to 4x+6<_18?
Dr. Ruiz, a doctor from Spain, is conversing with the Bodega family about living a healthy life. He asks them various questions about their lifestyles, and to h
If sodium arsenite is Na3AsO3, the formula for calcium arsenite would be
A bottle contains 255 coins 1/3 of the coins are £1 coins 110 of the coins are 50p coins the rest of the coins are 20p coins work out the total value of the coi
Which of the following equations describes the line shown below? Check all that apply
"Isn't it a dandy, Jim? I hunted all over town to find it. You'll have to look at the time a hundred times a day now. Give me your watch. I want to see how it l
Why does Lihue, 22 degrees N, have a smaller temperature range than San Francisco, 37 degrees N?
IfA={1,2,3,4} B={2,4,6} C={1,3,5,7} andU={1,2,3,4,5,6,7} then B−C
What is 3x+2y=-12 in Y=Mx+b form? Please answer ASAP
is it possible to find the complement angle of 103⁰? if so what it is​