shemyfigueroa shemyfigueroa
  • 02-04-2021
  • Chemistry
contestada

You have a solution of NaOH that is 3.0 M. If you need 250 mL of a 1.5 M solution, what volume of the stock solution should you use?

Respuesta :

avriiieeet avriiieeet
  • 02-04-2021

Answer:

answer is 30 g!!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

~~~20 POINTS~~~ Please help me with these two questions.
how are stem cells different from other cells in an adult animal?
List the most important philosophers of existentialism.
Why does conflict develop?
Solve for x&y 6x+5y=39 3x=5y=27
Terry, Kevin and barry together have 215 marbles. Terry has 20 marbles more than Barry and kevin has 10 marbles more than Terry. How many does Barry Have?
Which saying describes the BEST reason for using effective communication skills when meeting someone new? A. Necessity is the mother of invention. B. You can't
The pyrenees mountains have many syncline and anticline structures
Can someone help me plzz
93 is decreased to 90