nickbarrales1 nickbarrales1
  • 02-04-2021
  • Physics
contestada

If 600 J of work was done to move a 40 kg object 8m how much force was applied to the
object?

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 02-04-2021

Answer:

75 N

Explanation:

W = 600 J

x = 8 m

Plug those values into the following equation:

W = Fx

600 J = F(8m)

F = 75 N

Answer Link

Otras preguntas

Why are the Enquirer and Tribune citations placed where they are?
Who founded New France?
Image attached, please help.
Help meeee!!!!!!!!!!!!
Illustrated here are three different __________ of carbon. They vary by the number of __________. A) ions; neutrons B) ions; electrons C) molecules; protons
What process is this?A. lactic acid fermentationB. glycolysisC. ETS reactionsD. Krebs cycle
15x-3y=2 how do I find the slope?
The table below shows the acceleration of gravity on different bodies in the solar system. (PLEASE HELP NEED ANSWER ASAP)
How much time does 18 goes into 626
Confucius served as a teacher spreading his ideas; he tried to work in government to bring positive changes. True False PLEASE I NEED HELP !!!!!!!!