mymemesmyculture
mymemesmyculture mymemesmyculture
  • 04-04-2021
  • Chemistry
contestada

A 0.0001 M solution of HCl has a pH of:

Respuesta :

drpelezo
drpelezo drpelezo
  • 04-04-2021

Answer:

pH = 4

Explanation:

pH = -log[H⁺] = -log(10⁻⁴) = -(-4) = 4

Answer Link

Otras preguntas

a gasoline pump delivers 4 2/5 gallons of gas per minute. how many minutes will it take to fill a gas tank that holds 16 1/2 gallons?
If A+B=76  and A -B=38 whats A divided by B
What would be m minus 4 in an algebraic expression
Which of the following stages of the cell cycle occurs immediately prior to mitosis? (A) G1 (B) G2 (C) S (D) M (E) cytokinesis Can you please explain with some
How many quarts in 24 pints?
what type of reaction produces a metal from its metal oxide
A basketball has been left out in the cold. The next day you find that it has become soft. What do you do to get it back to shape and why?a) Leave it alone to w
Why did the settlers go to new mexico during manifest destiny?
How much work does a person do in pushing a box with a force of 10 N over a distance of 4.0 m in the direction of the force?
solve quadratic equation by factoring How do you do it 3k^2 + 72 = 33k