aseelmohammed453
aseelmohammed453 aseelmohammed453
  • 02-05-2021
  • Physics
contestada

A ball bounces changing velocity from vi=15m/s[D] to vf=15m/s[U] in t=0.01s. The balls acceleration is *
A) 0
B) 30m/s/s
C) 3000m/s/s
D) 0.3m/s/s

Respuesta :

sap105 sap105
  • 02-05-2021

Answer:

Option (A) is correct

Explanation:

a= (vf-vi)/ t

put the values

hence,

a= ( 15-15)/0.01

a=0

Answer Link

Otras preguntas

In triangle ABC , angle A is a right angle and angle B = 45. If AB = 19 feet, what is BC?
What's the most important factor in determining an elements place in the periodic table?
A car seller buys a car from a manufacturer for $8,000. He increases the cost by 6 percent. What is the markup value?
11(4x + 12) + 7x - 11 ( Please Help )
What 2 numbers add up to 17 and multiply to get -84?
. 7 1/5 – 6 2/5 = ? A. 1 4/5 B. 1 1/5 C. 13 3/5 D. 4/5
He Epic of Gilgamesh is one of the world's oldest pieces of literature. a. True b. False
Translate the following into an equation: The product of a number and -3 increased by 4 is 12
What did Sumerians believe? Choose all answers that are correct. a. The gods resembled animals. b. All forces of nature were alive. c. Nature controlled the
what is the rate of change in velocity