mdevine18 mdevine18
  • 03-05-2021
  • Physics
contestada

A 12 kg ball is rolling with a velocity of 10 m/s. How much kinetic energy does the ball have?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-05-2021

Answer:

kinetic energy = 1/2 x mass x velocty^2

1/2(12)(10^2)

600 N

hope that answers your question

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Answer the question below.
what is the volume of 4 moles of He
An atom of an element neon (NE) has eight electrons in its outer shell. An atom of the element sulfur had six electrons in its outer shell. A. Which atom is re
HELP ME!!!! Our solar system's location relative to the center of the Milky Way is a little less than: 1/2 of the Milky Way's width away from the center. 1/4 of
study this map and use the drop-down menus to complete the statements about the regions of our state (north carolina) pls help <3 The Peidmont region is labe
(-1/3) (3/5) (-5/7) MUTIPLE THE FRACTIONS PLEASSEEE
Which of the following is(are) the solution(s) to . x+8 = 1? O A. x = 9 B. X= -7,-9 O C. x = 7,9 O D. X=-7
Jacob earned $105 and deposited the $ into his account. Next week he spent $85.
Can someone please help me?
Which change of state is shown in the model? A. condensation B. evaporation C. sublimation D. deposition