siversen24 siversen24
  • 04-05-2021
  • Physics
contestada

The wavelength of a wave is 8 m. The period of the wave is 2 seconds. What is the velocity of the wave?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2021

Explanation:

[tex] \lambda = 8 \: m \\ T = 2 \: s \\ but \: f = \frac{1}{T} \\ f = \frac{1}{2} = 0.5 \: Hz \\ from \: wave \: equation \\ V = f \lambda \\ V = 8 \times 0.5 \\ V = 4 \: m {s}^{ - 1} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

explain the difference between absorption and transmission of light​
history In your own words explain how the social structure of society shifted during renaissance period your answer should be at least 250 wors
HELP NEEDED! EXTRA POINTS!! A LOT!! Match each circle to its corresponding equation:
Explain binding energy​
A rectangular park 60m long and 40m broad is surrounded by a path of 4m. Then the area of path will be:​
5 sentences with etre, location and time.
HELPPPP Q24 &27......
State 5 reasons for preserving food
two 100 ohm resistors are connected inparallel and one identical resister in series. The maximum power that can be delivered to any one resistor is 25W. What is
Un motor realiza un trabajo de 5000 j en 20 s a) ¿ cual es la potencia del motor ?B)¿en cuanto tiempo desarollan el mismo trabajo una maquina de 15 w ?