lucas474961 lucas474961
  • 04-05-2021
  • Physics
contestada

What distance will you travel at a constant speed of 70 mph in 4.5 hours?

Respuesta :

samuelpoly011
samuelpoly011 samuelpoly011
  • 04-05-2021

Answer:

315 mi is the answer.

Explanation:

speed (s) = 70mph

time (t) = 4.5 hours

distance (d) = speed × time

d = 70 × 4.5

d = 315

∴ distance will be 315 mi.

Answer Link

Otras preguntas

Find the volume of the cylinder. Either enter an exact answer in terms of pi or use 3.14 for pi . units3​
Directions: Find the odds and the probability of the event(s) occuring. A bag contains three red marbles, four blue marbles, and four yellow marbles. You random
Choose the two most important reasons for the different seasons on Earth.
Helpppp Meeeee Plzzz
-10x – 2y = -30 3x + 2y = 9 X=
PLS HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!! Find the distance between [tex]y=-5/6x-1[/tex] and the parallel line that passes through (6,−4). Round your answer to the neare
20 cm 20 cm 20 cm Find the area of the figure above. [?] cm2
The specific heat of toluene, C7H8, is 1.13 J/g K. How many joules of heat are needed to raise the temperature of 40.0 g of toluene from 10.4oC to 28.0oC?
Giving brainlist to whoever answers
The vietnam war was a controversial time in american history. Explain two reasons why the war was controversial.