leila2245
leila2245 leila2245
  • 04-05-2021
  • Chemistry
contestada

Calculate the molar concentration of a solution containing
3.0 moles of NaCl in 325 milliliters of water.

Respuesta :

nadianascii nadianascii
  • 02-07-2021

Answer:

9.2

Explanation:

M = mol of solute/L of solution

L/325 mL x 1000 mL/L = 0.325 L

3.0/0.325 = 9.2

*2 sig figs*

Answer Link

Otras preguntas

What are 5 facts about the stamp act
Erik owns a restaurant in his hometown. For the upcoming summer, he would really like to see the restaurant much busier and boost overall sales. Starting in Apr
Please help me I wasn’t at school today lots of point
PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIST!!
The number of chocolate chips in a single chocolate chip cookie is approximately normally distributed with a mean of 12.5 chocolate chips and a standard deviati
how do i do 5(x-3)=45
People in Mesopotamia built their houses out of __________. A. mud B. adobe C. wood D. brick Please select the best answer from the choices provided A B C D
please help will give pointsMatch the type of thermal energy with the letters on the drawing​
do teachers receive notifications when you unenroll from a class?
1 (9x+2)=4+ 2 (6x+4) 3 3