sfperePhuntta sfperePhuntta
  • 02-12-2016
  • Physics
contestada

A 34n force is applied to a 213kg mass how much does the mass accelerate

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 08-12-2016
We Know, F = m*a
Here, F = 34 N
m = 213 Kg

Substitute their values in the equation,
34 = 213 * a
a = 34/213
a = 0.159 m/s²

So, your final answer & the acceleration of the object would be 0.159 m/s²

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of u + v + w when u = –10, v = 4, and w = 8? a. –22 b. 2 c. 14 d. 22
491852 rounded to the nearest hundred thousand
Suppose that y varies inversely with x. Write an equation for the inverse variation. y = 2 when x = 3 a. x=y/1 b. y=x/6 c. y=6/x d. y=x
i need the results of 27?3?5?2=19
Subtract. –21 – (–13) a. –34 b. –8 c. 8 d. 34
I'm writing the whole thing consider 7x10 by the power of 3 write a pattern to find the expression
Which aspect of the government formed under the Articles of Confederation was best highlighted by Shays’s Rebellion?
How do i work this problem y= -3x - 5
Which is a correctly written sentence, not a run-on? a. The ferry leaves for the island in fifteen minutes; we need to hurry to catch it. b. The summer concer
8+0=8 what property is that??