Mpilophillips Mpilophillips
  • 04-06-2021
  • Physics
contestada

Q2 A source of frequency 500 Hz emits waves of
wavelength 0.2m. How long does it take the waves to
travel 400m?

Respuesta :

Ritmeks
Ritmeks Ritmeks
  • 09-06-2021

Answer:

4 secs

Explanation:

The first step is to calculate the velocity

V= frequency × wavelength

= 500× 0.2

= 100

Therefore the time can be calculated as follows

= distance/velocity

= 400/100

= 4 secs

Answer Link

Otras preguntas

The area of the base of a prism is 50 mm2. The perimeter of the base is 30 mm. The height of the prism is 7 mm. What is the surface area of the prism?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
How do you write fifty-seven thousand,eighteen. In standard form
In which system of government would states function independently of each other?
what are 2 examples of ionic compound?
5. On average, how many years earlier do smokers die than nonsmokers? (Points : 1) 5 to 6 10 to 11 13 to 14 19 to 20
3+1/4x greater than 11
How well did feudalism establish order in the Middle ages?
Which additional word in the poem should be capitalized? Coyote In the night, it prowls alone hidden from view, Stalking prey. Before dawn, Coyote howls.
Please help with math question and please show ALL work. 1....How many solutions does the equation 3x+x+3=2(2x+1)+1 have? 2...How many solutions does the pair