joshuaisjojo06
joshuaisjojo06 joshuaisjojo06
  • 01-07-2021
  • Physics
contestada

A 5,400 W motor is used to do work. If the motor is used for 640 s, about how much work could it do?
8.4 J
4,800 J
6,000 J
3,500,000 J​

Respuesta :

ahmedhassan77780 ahmedhassan77780
  • 01-07-2021

Answer:

3,500,000 J​

Explanation:

WORK = POWER * TIME

WORK= 5400 * 640

=6456000 J = 3,500,000 J​

Answer Link
biopindustry biopindustry
  • 10-12-2021

Answer:

D

Explanation:

edge2021

Answer Link

Otras preguntas

The portion of the ocean in which these organisms are most likely to be found is the:
A generic salt, AB, has a molar mass of 241 g/mol and a solubility of 2.60 g/L at 25 °C. What is the Ksp of this salt at 25 °C?
What is the potential drop across R3? (R1 = 20 Ω, R2 = 40 Ω, R3= 60 Ω, V = 60 V) (Ohm's law: V = IR) A. 40 V B. 20 V C. 10 V D. 30 V
15) Very cold climates occur at Earth's North and South Poles because the polar regions
Helppppppppppppppppppppp
May I Get Help On This
There are 10 fruit punch, 12 lemonade, 6 kiwi berry, and 8 cherry juice pouches in a cooler. Stacey randomly picks a juice pouch from the cooler, records the fl
In which group of elements do most atoms have completely filled s and p valence sublevels?
Perform the indicated operation. (8-15i)+(-3+2i)
After 3 months of living at her new apartment, Renae had 1 dog. Eight months later, Renae still had 1 dog. Which of the graphs below models Renae's dog populati