salinthapa950
salinthapa950 salinthapa950
  • 03-07-2021
  • Physics
contestada

The mass of the sun is 2*10^30 kg and its radius is
6.96*10^8 m. what is the weight of 1kg mass on the
surface of the sun.

Respuesta :

paridhibahakari
paridhibahakari paridhibahakari
  • 07-07-2021

Explanation:

Distance d=1.5×108 km=1.5×1011 m

Mass of the sun, m=2×1030 kg

Mass of the earth, M=6×1024 kg

Force of gravitation, F=G×d2m×M

F=6.7×10−11×(1.5×1011)22×1030×6×1024=3.57×1022 N

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!! IMAGE ATTACHED FIND THE MEASURE OF ANGLE 3
Which of the following is equivalent to 36^1/2? A) –18 B) –6 C) 1/18 D) 1/6
Using synthetic division, how do you know if a given value is a root of a polynomial function?
an article with a net weight of 10 lb (pounds) is packaged in a box that weighs 1/2 lb. If 20 of these boxed articles are put into a freight container 15 lb, wh
h=7 + 29t-16t^2 find all values of t for which the balls height is 19ft
The largest European city which is not actually the capital of a country is
if x,y and z are positive integers and 3x=4y=7z, then the least possible value for x + y + z is (a) 33 (b) 40 (c) 49 (d) 61 (e) 84
Question 7 of 20 1.0 points this rock producer of lynyrd skynyrd, was a founding member of blood, sweat, and tears
Find the 2nd term of an arithmetic sequence with t1 = 4 and t5 = 6. 11/2 5 9/2 4
Is 5 3/7 real and irrational or real and rational?