oprinjanice oprinjanice
  • 03-07-2021
  • Physics
contestada

A 100-W light bulb is left on for 20.0 hours. Over this period of time, how much energy did the bulb use?

Respuesta :

spectrojamz
spectrojamz spectrojamz
  • 03-07-2021

Answer:

Power = Energy/time

Energy = Power xtime.

Time= 20hrs

Power = 100Watt =0.1Kw

Energy = 0.1 x 20 = 2Kwhr.

This Answer is in Kilowatt-hour ...

If the one given to you is in Joules

You'd have to Change your time to seconds

Then Multiply it by the power of 100Watts.

Answer Link

Otras preguntas

how are airplanes artificially pressurized?
Whats the equation of a circle centered at (7,1) that passes through (-2,10)
you are planting a rectangle garden. it is 5 feet longer than 3 times its width. the area of the garden is 250 feet. find the dimensions
What Is Ethane? Can you help me?
isabella has found that she stays the most fit by running variouse dinstances and terrains through out the week. On mondays she runs 2.5 miles, on tuesdays 4.6
what is the common name for calcium silicate?
how do you convert mol dm-3 to gdm-3 and vice versa
Which Property of Equality should be used first to solve the equation p/7 - 5 = -3 for p Addition Property of Equality Subtraction Property of Equality Multipli
could you tell me what is an embryo?
list the 6 characteristics of american economy and explain how they help the economy grow