pranpriya
pranpriya pranpriya
  • 04-07-2021
  • Physics
contestada

A system has a pressure of 5 N/m2
If a force of 2000N is applied, what is the area that the force is applied to?
Give the units.

Respuesta :

sankari2912
sankari2912 sankari2912
  • 04-07-2021

400 m2

Explanation:

Pressure = Force ÷ Area

5 N/m2 = 2000 N ÷ A

A = 2000 N ÷ 5

= 400 m2

Answer Link

Otras preguntas

Carbon-14 is an isotope of carbon. How does it differ from other forms of carbon?
equation of the circle in standard form with the center and radius given. Center (5,-3), the radius = 1 Please explain. Thank you so much
Definition of main frame computers
A man was married to a woman and together they had three children. Tragically, they were in a car accident and everyone died except him. He remarried and togeth
Amendment 9 says people have more rights explain that
the perimeter of a rectangle is 58. The length is 1 more than 2 1/2 times the width. Find the dimensions of the rectangle
what does the per capita income level indicate about an economy a. the percentage of families that have adult children living at home. b. the average wealth of
7. 2.1 + 3.32 – 1.4 = ?
Explain the role of the competition commission?
what is 0.24 as a fraction in lowest terms