nikkisouthgate1
nikkisouthgate1 nikkisouthgate1
  • 01-08-2021
  • Computers and Technology
contestada

460N of force is exerted on an object with a surface area of 2,5m.How much pressure is felt by the object?​

Respuesta :

abrhamatnafu2013
abrhamatnafu2013 abrhamatnafu2013
  • 01-08-2021

Explanation:

p=F/A

p=460N/2m×5m

=46N/m2

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-08-2021

Force = 460N

Surface Area = 2.5m

Pressure = F/A

= 460/2.5

= 184 Pa

If the surface area was 10m

Then

= 460/10

= 46Pa

Didnt know the surface area clearly

Must click thanks and mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Why is technology important? ​
The perimeter of a rectangular pool is 250 feet. The length is 3times longer than the width. What are the dimensions of the pool?
Definition: This agreement between the French and British ended the Seven Years War/French and Indian War
Someone plz help me !!
If you wanted to know the location of a vehicle that ran out of gas after taking a zigzag route through the city, which quantity would be most useful? a. the ve
Hello! I'm looking for help on the question: 6 2/3 x 3/10 in simplest form. Thank you! ^^
Describe the basic changes in the government of Athens
J.5 Unit rates 2NB You have prizes to reveal! G Tutc Eduardo cycled a total of 12 kilometers by making 3 trips to work. How many trips will Eduardo have to make
The product of w and 2 is greater than -29
What is the greatest common factor (GCF) of 36 and 60?