joemart0620 joemart0620
  • 01-08-2021
  • Physics
contestada

What is the momentum of a 36.9 N bowling ball with a velocity of 7.56 m/s?

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 10-08-2021

Answer:

momentum (m)=36.9N

velocity (v)=7.56m/s

now,

momentum (m)=m×v

36.9=m×7.56

36.9÷7.56=m

m=4.89kg

Answer Link

Otras preguntas

what type of reaction produces a metal from its metal oxide
anita tosses 3 coins. what is the probability that all the coins will land tails up?
The surface area of a triangular pyramid is 375.2 m2. What would change if the surface area were measured in square centimeters?
What percent is 150 sq ft of 3000 sq ft
does gas have as definite or indefinite volume
Why did the americans go to Oregon during manifest destiny and why did the mormon go to utah??
What percent is 150 sq ft of 3000 sq ft
What is 9-4(2p-1)=45?
what were some of the problems that led to the rise of dictators in germany ,italy ,and japan?
If A+B=76  and A -B=38 whats A divided by B