brownton010 brownton010
  • 01-09-2021
  • Physics
contestada

1. A car travels a distance of 200 m in 4 seconds. What is the velocity of the car?

Respuesta :

godaragon22
godaragon22 godaragon22
  • 03-08-2022

Answer:

50m/s

Explanation:

here;

distance travelled(s): 200m

time taken(t): 4s

now

velocity(v): s/t

= 200/4

Velocity: 50m/s#

Answer Link

Otras preguntas

When did d-day take place and which three allied countries contributed the most troops for the landings
Which portion of the excerpt from "The American Promise" includes hyperbole? "For the cries of pain and the hymns and protests of oppressed people have summoned
How did president Jefferson’s inaugural address reflect his beliefs about government
Active immunity is passed on from a mother to her baby. Please select the best answer from the choices provided T F
HELP PLEASE! FAST! WILL GIVE 5 STARS AND THANKS! 5/6 x 18
What is 500cm converted to meters?
What is a possible benefit of having a good credit history
1. Algebra Find the values for x and y in ABCD. AE = 4x, EC = 5y – 2, DE = 2x, EB = y + 14 PLEASE HELP!!
what is the measure of the radius of A. circumference =37.68
Which answer choice is it?