katy9247 katy9247
  • 01-09-2021
  • Physics
contestada

What is the kinetic energy of a 0.5 kg soccer ball that is traveling at a
velocity of 3 m/s?
What’s the answer

Respuesta :

nobleswift
nobleswift nobleswift
  • 01-09-2021

Answer:

kinetic energy = 1/2mv²

k.E =1/2 X 0.5 X 3²

k.e = 9/4

K.E = 2.25j

Answer Link

Otras preguntas

One of the solutions to the equation 5x^2+b x+12 = 0 is − 4/5. Find the value of b .
7+a y 7+b area y perimetro
how would I solve this?​
what is the total of 4(n+7) ?
when where lights bulbs made​
a second-grade math teacher is designing a lesson that will address the standard for number and operations. this lesson will focus on the use of standard word a
Tarleton State University-Central Texas was established when? a. 1999 b. 2005 c. 2010 d. 2015
heyyy guyss...how are you all??​
What are the statutory requirements for a pour-over gift into a trust? a) No requirements b) Must be in writing c) Must be notarized d) Requires court approval
Sa mga lugar na Kung saan ang isang salita o grupo ng mga salita ay maaaring isalin sa iba pang paraan, ito ay binibigyang pansin sa talababa (footnote) sa pama