katsu2230 katsu2230
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

A water tank measures 2 m X 4m x 5 m.
What mass of water will it contain?

Respuesta :

hannjr hannjr
  • 02-09-2021

Answer:

1 L = 1000 cm^3

1 m^3 = 1000 L = 10^6 cm^3

1 m^3 = 10^6 g = 10^3 kg  density of water

M = Density * Volume

V = 2 * 4 * 5 = 40 m^3

M = 10^3 kg / m^3 * 40 m^3 = 4.0 * 10^4 kg

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of ( -3.8)+0+( -0.6)+6.4 ?
The graph will show the height of the red car as the time increases, Predict what this graph will look like before pressing start to run the Ferris wheel. Heigh
Please help!!! Fist answer gets brainliest
Determine the volume of fluid in the graduated cylinder shown.
Ethanol has a density of 1.3 g/mL. What would be the mass of 146.4 mL?
A graph titled Sample Unemployment Rate Graph has the date on the x-axis and unemployment rate percentage on the y-axis, from 0 to 10 in increments of 2. The x-
Please help Its due in ten minutes
what is the domain and range of the graph
Which atom is most likely to form a metallic bond? aluminum (Al) helium (He) phosphorus (P) carbon (C)
Where did people come from in the Onondaga tribe?