iburnttheramen iburnttheramen
  • 02-09-2021
  • Biology
contestada

How long will a car that accelerates at a rate of
20 m/s2 need to accelerate to reach a velocity
of 80m/s?

Respuesta :

darrell235
darrell235 darrell235
  • 02-09-2021

Answer:

4 seconds

Explanation:

accelertion= velocity ÷ time

20= 80/t

20t=80

t=80/20

t=4 seconds

Answer Link

Otras preguntas

Please help me. Explanation needed.
Motion is defined as a change in an object's position when compared to other objects around it. Mary Ann was watching a slug crawl across the driveway. She saw
Aunt Mabel likes to play Bingo every Friday night. One night she wins $25 and spends it on coloring her hair blue even though she has been saving for a new rock
How do the change of stress cause a shift in the equilibrium system of your solutions?
35 POINTS PLS HELP I HAVE UNTIL 12 TO FINISH
How many terms are in this polynomial?
How do lobbyists pose a threat to democracy?
How far does a car in 90 sec if it is traveling at a speed of 55m/s show equation
If y varies directly as x, and y is 180 when x is n and yis n when x is 5, what is the value of n? 6 18 30 36
Coachlight Inc. has a periodic inventory system. The company purchased 205 units of inventory at $9.50 per unit and 310 units at $10.50 per unit. What is the we