kenzieann7007 kenzieann7007
  • 01-10-2021
  • Chemistry
contestada

A 1.5kg block used in construction has a density of 2.3g/cm3. What is the volume of the block?

Respuesta :

Levaflex
Levaflex Levaflex
  • 06-10-2021

Answer:

652.17cm³

Explanation:

Mass=1.5kg=1500g

Density =2.3g/cm³

Volume =Mass/Density

Volume =1500/2.3

Volume =652.17cm³

Answer Link

Otras preguntas

People with moderate IQs and high EQs often are more successful and happier than are those with high IQs and low EQs. Do some research online (ensure that you u
After playing, the students go inside for lunch. One student brings 3 boxes of cookies to split between himself and 14 of his closest friends. If each student g
None helped me, they.. ? (add suitable tag) ii. Nobody broke the vase. (into interrogative) iii. He has not written any books. (into affirmative) iv. Don't mak
can someone plz help me what do B-8=
Please answer ill give brainliest for correct answer
spreadsheet solution Credit Score Current Rate First Name: Mary 500 6.50% Last Name: Bell 550 6.25% Address: 123 First Street 600 6.00% City, State Zip: Philade
Find the sum of 4x2 - 4x + 10 and 2x2 + 5x – 8.
what are the syntax of c programming language?
Any thoughts? And what can I fix
If 20 Nurses out of 80 working in a hospital are transferred, what percentage of the original Nurses remains?