ajwiebel9027 ajwiebel9027
  • 01-10-2021
  • Physics
contestada

Acceleration = 10m/s^2, Force = 125N, find the mass.

Respuesta :

Upendo
Upendo Upendo
  • 02-10-2021

F = ma

m = F/a

m = 125/10

m = 12.5 kg

Answer Link

Otras preguntas

What is the property, transformation, or simplification used in each step of this problem?    x-7=34
what type of rock can form a metamorphic rock
If item costs $99.99 with 15% off and I get final price. It then asks me what percentage of savings. How do I get the percentage of savings
sophia has 3 pink tulips and 3 white tulips. what fraction of sophias tulips are pink
What does imagery mean
Help please this I'd for geometry
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers.
Orchids are a type of flowering plant. How would biologists explain how a living orchid species lacking leaves evolved from an ancestral orchid species that had
What is the slope of (2,3) , (6,7)
Write an equation for a non-vertical line that contains the point ( 2,-4 )