kels5380 kels5380
  • 01-10-2021
  • Chemistry
contestada

El metal tiene una masa de 8.8 gramos y un volumen de 5 cm3. ¿Cuál es la densidad del metal?

Respuesta :

anasweeney43 anasweeney43
  • 01-10-2021

Answer:

1.76 g/cm^3

Explanation:

Mass/volume = density

8.8/5 = 1.76 g/cm^3

Answer Link

Otras preguntas

How would artificial selection influence wolf ancestors developing into what we know as our household dogs? (What would this look like over time? Start with one
consider the expression [tex]x4 - {y}^{2} [/tex]when x = 3 and y = -6 , the value of the expression is *blank*​
Help me please please help me
For #'s 5 - 12: Find the length of the side labeled . Round to the nearest tenth.
Solve the following equation. Write your answer in simplest form, 2/5x+4= 16
Help me plzzzzzzzzzzzzzzzz:)
Brittany has a hoop. She wants to put tape around the edge of the hoop. How long does the tape have to be to cover the hoop completely?
HELP!! Find the distance between each pair of points. Round your answer to the nearest 10th if necessary.
Scenario #1 You get a weekly allowance of $30 from your parents that is automatically transferred into your checking account. Tomorrow you are going to see a mo
-3 -5= pleaseeee help me asaappp