zathahmed246 zathahmed246
  • 01-10-2021
  • Chemistry
contestada

A block of iron has a mass of 826 g. What is the volume of the block of iron whose density at 25°C is 7.9 ?

Respuesta :

881376
881376 881376
  • 15-10-2021

Answer:

104.56cm³

Explanation:

Mass=826g

Density =7.9g/cm³

Volume =Mass /Density

Volume =826/7.9

Volume =104.56cm³

Answer Link

Otras preguntas

How many liters of milk are in 334 gal (1 gal = 4 qt)? enter your answer in scientific notation?
what is the speed of sound in a vacuum?
Why would anyone be afraid of discarding work
compare 5.7145... and √29
Please answer the question please
The contribution of biology to learning best describes what main theme:
Elsa runs every 3 day and swims every fifth day if Elsa runs and swims today in how many days will she run and swim again on the same day
Please explain how you got the answer
What are the working conditions? inside/outside? office/plant/lab? forensic engineer?
Greg uses information systems to design and manufacture products. this is an example of