zathahmed246 zathahmed246
  • 01-10-2021
  • Chemistry
contestada

A block of iron has a mass of 826 g. What is the volume of the block of iron whose density at 25°C is 7.9 ?

Respuesta :

Levaflex
Levaflex Levaflex
  • 06-10-2021

Answer:

104.56cm³

Explanation:

Mass=826g

Density =7.9g/cm³

Volume =Mass /Density

Volume =826/7.9

Volume =104.56cm³

Answer Link

Otras preguntas

When Alice started working, she has decided to deposit $250 a pay check into a savings account that earns an interest of 1% per month. She gets paid on the last
A 100.0 mL sample of natural water was titrated with NaOH. The titration required 14.53 mL of 0.1031 M NaOH solution to reach a light pink phenolphthalein end p
HEY can some please help me I will give you BRAINLEST!!
El Cura dice"____en dios"
Find x this is geometry btw
What is the perimeter of this equilateral triangle? Choices 4 20 40 60
Sidewalk chalk comes in a pack of 24 for $2.59 Bruce takes $20 to the store and purchases as many packs of sidewalk chalk as he can with the money After purcha
A manufacturer uses a standard cost system with overhead applied based upon direct labor hours. The manufacturing budget for the production of 5,000 units for t
when do we say information is valuable?​
As the car launches, which of the following are correct?