violetunicorn11243
violetunicorn11243 violetunicorn11243
  • 02-10-2021
  • Chemistry
contestada

A sample of propane C3H8 contains 12.2 moles of carbon atoms. How many total moles of atoms does the sample contain?

Will mark brainliest ​

Respuesta :

cdj8498
cdj8498 cdj8498
  • 02-10-2021

Answer:

H = 8/3 *12.2 = 32.5

12.2 + 32.5 = 44.7

Answer Link

Otras preguntas

in What types of environments would you find protists
Find the unknown side length for the rectangle. Area = 1.5 m2 A. 1 m B. 1.5 m C. 2 m D. 3 m
Order the ratios from least to greatest: 7:2, 12:4, 20:6, 21:14, 10:5
how do you solve polynomial equation by factoring 2x^3 - 12x^2 = 32x - 192
6 cakes cost to pound £2.40 how much does 10 cakes cost?
why did the weimar republic collapse?
Gregor Mendel’s research formed the basis of the field of genetics. dominance. recessiveness. selective breeding.
What became a political issue itself and further intensified the sectional conflict rather than removing the issue of slavery in the territories from politics a
can someone describe the process of meiosis?
finish the sentence using a simile - he quickly discovered that his new friend was as smart as