suezlewis suezlewis
  • 02-10-2021
  • Chemistry
contestada

a spherical metal object with a mass of 13/0g has a diameter of 1.3cm calculate the density of the metal

Respuesta :

josephine71
josephine71 josephine71
  • 02-10-2021

11.31g/cm3

Explanation:

since density= mass/volume

mass=13

volume of a sphere=4/3πr3

=4/3*3.14*(0.65)^3

=1.149

therefore it becomes,13/1.149

=11.31g/cm

Answer Link

Otras preguntas

find the following sum and prove your claim: (1*2)+(2*3)+..+n(n+1).
How does the value of the 8 in 589,310 compare to the value of the 8 in 598,301? A. It is 8 times as much B.It is 10 times as much C. It is 80 times as much
the coordinates of point A are (-6, 4). the coordinates of point B are (3, 4). which expression represents the distance, in units, between points A and B?
the initial population of a town is 2600, and it grows with a doubling time of 10 years. what will the population be in 8 years?
1.How would you describe a person that wants to help his family ? 2. How would you describe a person that is hopeful?
once the delegates determined the three fifths compromise what issue did they tackle next?
briefly describe Theodore Geisel's career in advertising
The cause of the sun rising and setting in the sky is the earths rotation . What is the affect
3-2i/5i+2 What is the solution?
find the slope of the line described by x - 3y =-6.