caileenhurley caileenhurley
  • 02-10-2021
  • Chemistry
contestada

How long does it take, in minutes, for light to reach Earth from the Sun, a distance of 1.560 x 10% km?

Respuesta :

priyodiptobasak
priyodiptobasak priyodiptobasak
  • 04-10-2021

Explanation:

distance = 1.560 × 10⁸ km= 1.560×10¹¹m

Speed (of light) = 3×10⁸m/s

time = distance/speed

=>1.560×10¹¹/3×10⁵ = 0.52×10⁶s = 52×10⁴ seconds.

hope this helps you.

Answer Link

Otras preguntas

if y=3x + 2, find the value of y when x= -2
Six times the sum of a number and twelve is forty. Which equation represents the statement above?
write the equation of the line parallel to the line 4x y = -1 and passing through the point (5,0).
what is the real world situation that could be modeled by the equation 120 + 25x = 45x
In what ways does Ismene differ from her sister, Antigone, in Antigone? She cares more about public opinion and approval than does Antigone, who always follows
landforms located east of Roanoke island?
is 18/25 bigger than 11/15
the number to which a base is raised to is called the __. this tells you how many times to multiply the base together
A shop recorded total sales of $2,000 on Monday. On Tuesday, its sales fell by 10%. On Wednesday, sales fell by another 20% compared with Tuesday. From Wednesda
which organ performs a dual function of ejaculation of sperm and voiding urine