ubudhathoki262 ubudhathoki262
  • 03-10-2021
  • Chemistry
contestada

a man with mass 60kg climbs up staircase having 30 step each of 10cm height in 10seconds.Calculate his power.​

Respuesta :

Upendo
Upendo Upendo
  • 03-10-2021

Answer:

Power = Work done * time

P = (F * d) * t

P = (mg * d) * t

d = 1 step = 10 cm

30 steps = 300 cm

300 cm = 3m

P = (60*9.8 * 3) * 10

P = 17640 Watt

P = 1.764 Kilowatt

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT true of white dwarfs? They are white, glowing hot objects They are cold They are about the size of Earth They will eventually fad
Plz help due todayyyy
which statement is true about provider information on the chronic condition verification form?
how many days was jesus on earth after his resurrection
How did Andrew Jackson feel about the National Bank?
Write a sentence containing a subject and predicate (label)
Find the solution to the following equations below and identify either one solution, no solution or infinite solutions. Be able to explain your choice. 3(x+4)=3
how far did this person travel in Section C ( hours 6-7) Remember to include units​
TRUE OR FALSE!! Please help me . Im giving brainliest :)
How does the mongols military defeat at the hands of the japanese shape you understanding of the monhols and their empire