dhasha30 dhasha30
  • 03-10-2021
  • Chemistry
contestada

You have a 5.8 ml sample of mercury. What is the mass of your sample?

Respuesta :

JoshEast
JoshEast JoshEast
  • 21-10-2021

Answer:  78.3 g

Explanation:

Mass = volume × density

Since the volume of the sample = 5.8 ml

& the density of mercury = 13.5 g/mL

∴  Mass = 5.8 mL × 13.5 g/mL

             = 78.3 g

thus a 5.8 mL sample of mercury has a mass of 78.3 g

Answer Link

Otras preguntas

a. As residents of Pine Grove St. Condominiums, I am certain that you will agree with me when I state that having curfews on weeknights will help to reduce nois
Can someone please help me I would appreciate it please
The presentation view can be changed in which two places
need help fast!!!!!!
What was an image used by Martin Luther King Jr. in his "I Have a Dream" speech?
can you tell me how square roots work
One of the reasons the United Nations was off to a better start than the League of Nations was because _____. A. the U.S. Congress and people supported it B. al
PLEASE HELP ME WITH THIS EQUATION! 7 x (3+2)² =
Alcohol makes it more difficult for your circulatory system to move blood around your body by __________. A. increasing your blood pressure B. slowing down b
The daughter products of fission reactions are _____. stable safe easy to handle radioactive