hassanfarida138 hassanfarida138
  • 01-11-2021
  • Chemistry
contestada

What is mass of 0.6 molC4H10

Respuesta :

polyalchem polyalchem
  • 13-11-2021

Answer:

35 gm

Explanation:

What is mass of 0.6 mol C4H10

C4H10 has a molar nass of

(4X12) (10

X 1) = 48 + 10 8

so 1 mole of C4H10 is 58 gm

so 0.6 moles is

(0.6 X58) = 35 gm

Answer Link

Otras preguntas

use elimination to find the system x+2y=20 and 2x +y=19
A copy machine can make 500 copies every 4 minutes. How many MINUTES per copy?
How did the South Carolina Black codes define “persons of color” in the Black Codes?
Explain how finding 4 x 384 can help you find 4 x 5,384.then find both products.
Convert the following order into milligrams. 0.35 gram=
Which is not a contributing factor to the seasonal cycle in atmospheric CO₂? A) Vegetation growth B) Human activities C) Ocean absorption D) Wildfires
the king has the “mandate of heaven”
List two inherited traits and two acquired traits of the fox squirrel.
When riding in a group, where should inexperienced riders position themselves? a) Leading the group b) In the middle c) At the rear d) Beside the most experienc
Estimate the sum using bench marks 4/9+3/5