caria1nLisscied caria1nLisscied
  • 03-01-2017
  • Physics
contestada

What average net force is required to stop an 8500 kg truck in 10 s if it’s initially traveling at 20 m/s?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
We have: F = m × v/t
Here, m = 8500 Kg
v = 20 m/s
t = 10 s

Substitute their values into the expression, 
F = 8500 × 20/10
F = 8500 × 2
F = 17000 N

In short, final answer would be 17000 N

Hope this helps!!

Answer Link

Otras preguntas

which city was located nearest the nile river delta
which city was located nearest the nile river delta
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?