Sa5neyjIntpayna Sa5neyjIntpayna
  • 04-01-2017
  • Physics
contestada

A car travels 40 km in an hour. in the next two hours it travels 78 km. what is the average speed of the car?

Respuesta :

AndrewDawsonYT
AndrewDawsonYT AndrewDawsonYT
  • 04-01-2017
To work this out using the speed equation:
 
s = d/t

therefore,

d = 40000m    (km = 1000m) so, 40 * 1000 = 40000
t = 2h

s = 40000/2 = 20000m

s= 20kmh.
Answer Link

Otras preguntas

A team of horses helped bring supplies from the coast.
Finding the pH for [H+] = 9.4 * 10-3 M?
A unique characteristics of birds is that they have?
Based on the body structures of these animals, which two conclusions are scientifically sound?
What does it mean when Britain declares the right "to BIND us in ALL CASES WHATSOEVER"? The queen of England is going to tie up disloyal citizens. The Americans
List several leaders who helped their nation make democratic progress
Please help me find the formula
Escoge la respuesta correcta. En Puerto Rico se dice 'a la orden' para expresar, "You're welcome." True False
Rectangle ABCD is rotated 360 around the orgin. What is the coordinate of C’
Rectangle ABCD is rotated 360 around the orgin. What is the coordinate of C’