lherre4845 lherre4845
  • 01-12-2021
  • Physics
contestada

how much force is required to accelerate a 12 kg mass at 5 m/s 2

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 01-12-2021

Answer:

60 N

Explanation:

This is just Newton's Second Law

F = m*a

F = ?

m = 12 kg

a = 5 m/^2

F = 5*12 = 60 Newtons

Answer Link

Otras preguntas

what us the equation of the line shown in this graph (-4,1) (2'1)
Read the passage and answer the question that follows: Despite our best efforts as parents, we will always make mistakes in raising our children. It's inevitabl
first answer gets brainliest When a number x is multiplied by 6, the result is 3/8 . What is the value of x? Drag and drop the correct number into the box so
a coach requires the athletes on a team to run a time, t, of a 9 minute mile or faster. which graph represents this requirement
Holland is 9 years older than Thomas the sum of their ages 75 what is Thomas age
trilobites are common throughout the entire fossil record
Which term refers to span of ten years
Sammie can run 1 mile every 10 minutes, how many feet per second is this
If 495 milliliters of carbon dioxide at 25°C and 101.3 kilopascals reacts with excess water, what is the theoretical yield of carbonic acid?
8x - 5 = -29 Find x