kantonio200625
kantonio200625
02-12-2021
Physics
contestada
A car weighs 14500 N. What is its mass?
Respuesta :
yashjaglan012
yashjaglan012
02-12-2021
Answer:
w = mg
14500 = m ×10 [g=10m/s2
]
m =14500/10
m=1450kg
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 44+ )
Otras preguntas
If the area of the rectangle shown is 150 square feet, we can use the equation 2x2 - 5x = 150 to find its dimensions. If the solution to the equation is x = 10,
If a neutral atom has a mass of 15 amu and an atomic number of 7, determine the number of protons, neutrons, and electrons in the atom. (4 points)
A new law on local tax rates is up for discussion on the city council. In a strong mayor-council system, which of the following are the mayor’s responsibilities
What direction is hawaii from the mainland of the united states?
If a rectangle is 2/4 miles long and the playground is 8/12 square miles what is the width
A person,amimal,or other creature in a work of fiction is called
How do you graph 25? And where do you start? I'm so confused
If you want to place a 9 3/4 inch towel bar in the center of a door that is 27 1/2 wide, how much space will be on each side of the towel bar?
A bat and ball cost a dollar and ten cents. the bat costs a dollar more than the ball. how much does the ball cost?
Which sentence contains a misplaced modifier? A. The neighbor waters our plants whom we trust the most while we travel. B. The expert who operates heavy equip