derick1osias
derick1osias derick1osias
  • 03-12-2021
  • Physics
contestada

A car, starting from rest, accelerates at
4.0 m/sec2. What is its velocity at the end of
8.0 seconds?

Respuesta :

luong82 luong82
  • 03-12-2021
Using V= vo +at with Vo = 0 and a= 4m/sec2.
V= 0+ 4x8= 32m/s
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-12-2021

Hope it helps.

Don't forget to click the "Brainliest" button if you like my answer.

Ver imagen Аноним
Answer Link

Otras preguntas

markup is the best defined as
16 POINTS!!!!!! Which statement about the artist Michelangelo is not correct? A. He was moody and short tempered and once had his nose broken in a fig
which type of cloud produces hail?
find the product. tell which strategy you used. 4X6x50
How do work this problem 1/10 of 90 is
Which is an example of hypothetical evidence? A: Most politicians hire professional speech writers to prepare what they say. B: In his latest speech, Mayor John
What colors of light are combined in a television to produce thousands of different colors?
Water molecules are polar, with Select one: a. the oxygen side being slightly positive and the hydrogen side being slightly negative. b. the oxygen and hydrogen
What is equivalent to 0.05
Which of the following serve as enzymes?