frederico4457 frederico4457
  • 03-12-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles of ethane, C2H6, are present if the reaction conditions are 305 K, 1.3 atm, and 2.5 L of ethane, C2H6

Respuesta :

12651241
12651241 12651241
  • 03-12-2021

Answer:

n = 0.13 moles of C2H6

grams = 11 g of CO2

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

True or False: It is wise to read all the ads in your favorite magazine and pick up a product based solely on the ads.
Please i Need help 10 points
pete could work in the blank industry
7 x 4 x ?? =2,800 and 7 x 4 x ?? =28,000
Why are the books of the Torah also found in the Old Testament of the Christian Bible? A. Judaism and Christianity share a belief in the resurrection of Jesus.
2t+1+2t-3t=2+3 H E L P P P
What is the distance between -23 and 6
who was the first president ofnsouth africa
Which term is used to describe a situation where parents and siblings help in the kitchen to prepare a meal?
What is desertification? How are nomads and drought related to this process